sobota 14. února 2015

Anýzovka na cestách ... v Nice

I když jenom u sousedů, to se taky počítá, ne? :-)

Na Azurové pobřeží jezdíme strašně málo, a to je škoda, protože jsou tam kouzelná místa. Je to moc blízko na to, abychom tam jeli na dovolenou (a stejně v létě by mě tam nikdo nedostal) a moc daleko na to, abychom si tam vyjeli jen tak na jednodenní výlet. Na víkend ideální, ikdyž pak mám velké dilema kam jít, co vidět, kde si dát drink na promenádě, kam na sweet treat, do jakého butiku skáknou... Ono čekáním než zase na Azuro vyjedu se můj wishing list řádně prodlužuje :-) Co na něm bylo tentokrát? Cours Saleya je mou stálicí. Je nemyslitelné abych při návštěvě Nice opomenula ráno zajít na ovocný a květinový trh, stavit se hned z kraje Chez Thereza na cizrnovou socca a procházejíc se po trhu ji uždibovat. Co zde rozhodně stojí za koupi jsou citrusy - citrony z Menton jsou ty nejlepší, pomeranče tolika druhů, že nové stále objevuji (tentokrát jsem odjela s bergamote), kumquaty... prostě báseň  A bio!Když se všeho řádně nakochám a nákupní koše jsou plné, usadím se na jednu z mnoha teras kaváren na kávu a jen tak nasávám víkendovou atmošku... Škoda, že se čas nedá zastavit a víkend má jenom 48 hodin! Několikakilometrová procházka po pobřeží po Promenade des Anglais a Quai des Etats-Unis je vždy skvělá, mořský vánek vám šlehá do tváře, vlasy vlají a pokud máte chuť, můžete naskočit na samoobslužná kola a bude vám ve větru vát i sukňa :-) My míříme do přístavu, kde se v sobotu koná trh se starožitnostmi. Ve Village Ségurane nabízí přes třicet starožitníků skvělé vintage kousky, za prozkoumání rozhodně stojí, občas objevím i zapomenutý trezor za rozumnou cenu. Tentokrát to byly velmi stará plátna a vyšívané ubrusy. 

Kousek vedle je Confiserie Florian, kde po dlouhé týdny připravují kandované ovoce, orangettes a obzvlášť specialitu z Nice a to celé kandované klementýnky  Zdarma se můžete projít po výrobně, ale lepší je sem zajít v týdnu kdy uvidíte cukráře při práci. V butiku v prvním patře můžete pak ochutnat spoustu laskomin a bez clémentines confites rozhodně neodcházejte!     


Cestou z přístavu zpět do staré čtvrti naskakujeme do výtahu na Colline du Château, abychom stihli západ slunce. Odtud je úžasný výhled po pobřeží a máte Nice jako na dlani. 


Večeři jsem měla v plánu v jedné z gastronomických restaurací à la romantická večeře ve dvou ;-) Jeden míní, Nice mění, dlouhá zimní dovolená v letoviscích po Provence způsobuje, že jsou všechny zavřené a pár otevřených již plně obsazené... Vydáváme se do ulic hledat otevřenou restauraci, která má stůl pro dva a již zvenčí nás atmoškou zve k usazení se ke stolu. Nelehká mise! Už to vypadá, že budeme bez večeře, když jednu malou restauraci v zapadlé uličce objevujeme. Dobrá večeře i romantická duše zachráněny :-) 


Nedělní rána mám ráda líná a s brunchem... Lenošení v posteli mi není přáno neboť Provensálec běží Marathon de Nice, který není opravdovým maratonem, ale krásnou 10 kilometrovou sprintovkou po Promenade des Anglais. 


Ale pozdní brunch z wishing listu nedám! Tedy... ty ze seznamu objevování nových trendy kaváren to opět nebudou. Ale brunch mám :-) Posilnění, vydáváme se do uliček starého města. Mám na seznamu několik butiků s handmade výrobky a designovými kousky, které bych ráda navštívila a Provensálec má pro změnu zálusk na speciality z Nice. A taky chceme na výstavu do Palais Lascaris. A co kdyby nám zbyl čas i na tea time nebo na zmrzlinu od Fennochio ;-)

Boutiky jsem zvládla v rekordním čase, všechny zavřené, ikdyž jsou v neděli běžně v provozu. Hlava mi to nebere, maratón se koná každý rok, letos je tady přes 8000 běžců, všichni jsou zde s někým, hodně z nás zde tráví víkend, ulice jsou plné lidí a téměř se pereme o pár volných stolků v kavárnách... Vyrážíme tedy za jídlem ;-) K Espuno pro domácí gressini, které celý den vytahují z krásné pece a k Lagache pro nejlepší chleba. U Tosello vykupujeme krám - čerstvá pasta, tortellini, gnocchi... jako od Italské mama. Kandované ovoce a citrusy jsme stihli už včera, tak máme splněno :-) Počasí je nádherné, a tak se nám nechce sedět uvnitř v kavárně u čaje o páté ani procházet výstavy. Jdeme raději nasávat odpolední atmošku na pobřeží, sluneční okulky na nose, ruku v ruce  Takový předčasný Valentýn ;-) 


Krásný valentýnský víkend i vám!


______________
© crédit photos: Anýzovka v zemi cikád

Cours Saleya - ovocný, zeleninový a květinový trh - denně 6.00-13.30, kromě pondělí
Chez Thereza, Socca du Cours - stánek na trhu Cours Saleya
Village Ségurane - v přístavu, quai Lunel a rue Robilante - od úterý do soboty 10.00-18.00
Confiserie Florian - 14 quai Papacino
Espuno - 35 rue Droite
Lagache - 20 rue Arson
Tosello - 6 rue Sainte Réparade


15 komentářů:

 1. Krásné ráno Anýzovko:-)) Mám moc ráda tvé příspěvky na blogu...Bezva čtení, fotky, popsání atmošky...Už se těším na další..... Měj se krásně.. Hanka

  OdpovědětVymazat
 2. Krása...Jedním slovem....ILONA

  OdpovědětVymazat
 3. Už jsem se těšila na další Tvůj příspěvek, ve kterém si alespoň virtuálně pocestuju :-) Ty dobroty vypadají moc lákavě a to moře, jééééé, ani se nedivím, že jste dali přednost krásné procházce po pobřeží :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Úžasné....všechno....taky se těším na další čtení a foto.
  Jarka

  OdpovědětVymazat
 5. Milá Aný, včera jsem se procházela po Vídni s kamarádkou Magdou. Dneska jsem na procházce s tebou. Jako bych tam fakt byla. Díky za příjemnou společnost :)
  Hanka R.

  OdpovědětVymazat
 6. Nádherný víkend, úžasné čtení .... báječné pokoukání! Nasávám všechny vůně s Vámi, nádhernou mimózu i fialinky ... a mám i zprostředkovaný super gurmánský zážitek... Nice je krásné město ... a už se těším na další čtení... Přeji pohodové dny, Maru

  OdpovědětVymazat
 7. Jeminkote navtrat do minulosti alespon to pobrezi tam jsem tenkrat byla s muzem na nasi prvni spolecne dovolene pri ceste skrz Francii a ze tam bylo krasne akorat bych jela jeste jednou a na delsi dobu nez tenkrat 14 dni :-) Radana

  OdpovědětVymazat
 8. Anýzovko, děkuji za krásné počteníčko a nádherné fotky.Právě v těchto dnech vybírám letní dovolenou do Provence a na Azurové pobřeží.Pojedem s manželem poprvé a samozřejmě, že mým snem je vidět ta nádherná, rozkvetlá, levandulová pole.Snad se nám to v termínu od 4.do 10. července podaří.
  Jana

  OdpovědětVymazat
 9. Zdeničko, ach! Díky, že si nás vzala sebou! Ty kandované klementínky, to je tedy něco... i na fotce.
  Krásný den, Helena

  OdpovědětVymazat
 10. No, dobrý bože! Já už tam nebyla 8 let a tolik bych se chtěla zase podívat do Hyères nebo Toulonu...

  OdpovědětVymazat
 11. Zdeni, to je krásy!
  Všechno, všecičko bych chtěla jednou procestovat, projít, projíst, no prostě PROŽÍT...
  ...no a asi si to nechám jako sen až se znovu narodím :-))

  OdpovědětVymazat
 12. Moc krásně se to čte a sní :). Krásný blog budu se chodit kochat častěji. Děkuji za návštěvu
  Martina

  OdpovědětVymazat
 13. Tady tě mám! No tak TOHLE je sen... Lucka

  OdpovědětVymazat
 14. Milá Anýz.. dnes jsi mě na fejsku nalákala na trhy.. a taky úžasné počasí s teplotou 18° :-O :-) ♥... a nyní jdu k Tobě na návštěvu.. a volám.. VOLÁM.. cí řešit Tvá dilemata!!! haháááááááááááááááá Děkuji za úžasné procházky.. nakouknutí pod pokličky všem umělcům cukrářským i kuchařským.. i paní přírodě♥ Měj se báječně a užívej, jak to jen Ty dovedeš♥ ☼

  OdpovědětVymazat

Tento dialog je pro mne provensálským kořením - dodá blogu chuť a šťávu ;-)

PS: pokud nejste blogo-webo nadšenci, můžete komentovat pod rubrikou "Anonymní". Palec zde ovšem neotisknete, vaše jméno či pseudonym ano ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...