pondělí 21. března 2016

Anýzovka ve Španělsku ... BoqueronesPrvní jarní den. Pět měsíců a pět dnů ve Španělsku. Čas probrat se z blogové letargie. Čas ukázat vám tu světlejší stránku španělského života. Nový blog si zakládat nehodlám ;-) Novou rubriku ano. Co vás čeká a kam vás vezme Anýzovka ve Španělsku? Do Barcelony kde žiju, ale ne cíleně po turistických atrakcích (ty můžete ostatně najít v průvodcích), ale budu se snažit vzít vás na místa méně známá nebo vám ukázat Gaudího město z jiného úhlu, z pohledu insidera. Na výlety po Španělsku - na jih, do hor, po vnitrozemí i na ostrovy. Za španělskými tradicemi i za španělskou kuchyní. A tou dnes začínáme. 

Kdo již zavítal do Španělska, nemohl minout tapas bary. Tradičně malé hospůdky, kde se můžete zastavit dopoledne až do pozdních nočních hodin na wermouth a k němu malé občerstvení - tapas. Nyní se chodí na tapas i do velmi trendy barů i restaurací a podávané jednohubky jsou velmi sofistikované. Tapa které uvidíte snad ve všech tapas barech jsou Boquerones, tedy v octu naložené syrové ančovičky. Variant na tento jednoduchý recept je nespočet, každá rodina má vlastní postup. Někdo solí, někdo ne, někdo vyměňuje ocet, někdo ho míchá s vodou, někdo nedává ančovičky do olivového oleje... Je to jako s naší svíčkovou, jedno jídlo, sto variací a ta nejlepší je od maminky :-) 

Já jsem získala recept od mého Katalánského kolegy, trochu ho upravila k obrazu svému a poté co je můj kolega ochutnal a vychrlil několik obdivných nadávek, tak výsledkem byly boquerones lepší než od jeho maminky! A to za vyzkoušení stojí :-) 

   Boquerones / Ančovičky nakládané v octěCo potřebujete?


čerstvé ančovičky
hrubou sůl 
ocet (bílý vinný nebo jako v mém případě jablečný)
česnek
plocholistou petržel
olivový olej
pepř (nepovinný)

Možství ingrediencí samozřejmě záleží na množství ryb, které budete mít k dispozici. Na 20 ančoviček které jsem použila já přišly 3 stroužky česneku a asi 10 snítek petrželky. Octu i oleje musí být dostatečné množství, aby ančovičky byly kompletně zalité.

Při nákupu ančoviček buď můžete požádat, aby vám je připravili. A nebo si je očistit sami. Rybce ulomte hlavu a tahem podél těla odstraníte i vnitřnosti, velmi dobře se to dělá pod proudem studené vody. Také je zbavte páteře, ale kousek s ocáskem ponechejte. Když se vám filet rozpůlí, vůbec to nevadí, ocásek oba díly drží pohromadě. Opláchnuté je pořádně osušte papírovou utěrkou.


Připravte si misku s víkem, do které ančovičky budete skládat. Na dno nasypte trochu hrubé soli a položte na dno ančovičky, tak aby se nepřekrývaly, vedle sebe jednu vrstvu. Prosolte. Položte další vrstvu ančoviček a tak pokračujte dál. Poslední vrstva je sůl. Dejte do ledničky na 3 hodiny prosolit. 

Pokud nemáte čas ančovičky od soli do 2-3 hodin omýt, můžete solení přeskočit. V tom případě lehce prosolíte každou vrstvu až je budete zakapávat octem (viz. níže). Zkoušela jsem solení i bez, obojí je dobré. Nesolené ančovičky jsou jemnější, maso bělejší, pro mne však málo slané.   

Po 3 hodinách ančovičky řádně omyjte od soli pod tekoucí vodou a usušte papírovou utěrkou. Řádně umyjte i misku od soli.


Ančovičky naložíme do octa, postupujeme po vrstvách stejně jako se solí. Tradičně se používá bílý vinný ocet, já použila jablečný a výsledkem byly ančovičky lehce nakyslé s jemnou chutí, namísto agresivní octové chuti. Uzavřete a dejte přes noc do ledničky.

Pozn. ze zákulisí: v obchodě neměli vinný ocet, který by byl hodný mých ančoviček, tak jsem uznala za vhodné, že tenhle balzamikový z jablek bude ten správný twist na boquerones. A taky že byl! Katalánec jásal nad mým vynálezem a každý den se teď v kanceláři dožaduje dalšího nášupu boquerones :-) Byla jsem na sebe patřičně hrdá, jak tady modernizuju španělskou kuchyni ... než mi jiný kolega z neidentifikované vesnice někde v horách ve vnitrozemí řekl, že u nich boquerones dělají jenom (!) s jablečným octem. To se bude muset ověřit ;-) 

Druhý den ráno slijte ocet a nechte ančovičky chvíli okapat. Vymyjte řádně misku.
   


Nasekejte na drobno česnekové stroužky a petrželku. Na dno misky nasypte trošku česneku, trošku petrželky a zakápněte olivovým olejem. Dno vyskládejte ančovičkami tak, aby se nepřekrývaly. Opět posypte česnekem, petrželkou, zastříkněte olejem (pokud chcete, můžete je také opepřit ale většinou se podávají bez pepře) a tak pokračujte dál. Poslední vrstvu umáčkněte rukou, poté ančovičky posypte česnekem a petrželkou. Zalijte opatrně olivovým olejem. Ančovičky musí být kompletně ponořené, jinak by vám později chytly plísěň. Tedy pokud je v mžiku nespořádáte :-)


Pak je dobré je nechat pár dní v ledničce odležet. Pokud jich budete dělat hodně, takto připravené vydrží bez problému měsíc. Prý. Tak dalece v čekání jsem se nedostala :-) 

A pak už jen stačí si dělat doma tapas party! Vyndat na talířek pár boquerones, můžete je dozdobit pár olivami. Podávejte s bílým chlebem a sklenkou wermuthu či sangrie. Ančovičky se jí rukou, přidržet za ocásek a rovnou s nimi do pusy.

¡buen provecho!


★ ★ ★

Příště se můžete těšit na článek o víně, kterým zahájím nejenom novou rubriku, ale i hezkou spolupráci se sommeliérkou Blankou. Abyste pak v Provence, ve stínu platanů, usrkávali chlazené růžové stylově :-) 


6 komentářů:

 1. Já chci boquerones! Chci je hned! A zítra zas, jako Katalánec! Snad příště dej něco o rajčatech, ta si klidně odřeknu ;-)

  OdpovědětVymazat
 2. No to je snad telepatie nebo co. Právě jsem je dojedla. Miska ančoviček nevydržela ani dva dny. Já je úplně zbožňuju. A tchýně je dělá úplně stejně jako ty Anýzku. Jen tam navíc prdne ještě několik černých sušených oliv.

  OdpovědětVymazat
 3. Moc se těším na Vaše příspěvky, ať jsou odkudkoli. Vaše psaní mě baví.

  OdpovědětVymazat
 4. Zdeničko, ty mi tedy děláš chutě! Ančovičky miluju, budu si muset na ty čerstvé počkat do léta k moři...
  Moc tě zdravím a těším se na další reportáže!
  Helena

  OdpovědětVymazat
 5. Zaujimave citanie a tesim sa na dalsie spanielske pribehy :)

  OdpovědětVymazat
 6. Excelente! Me gusta mucho Barcelona! Moje oblibene mesto,uz se tesim na dalsi texty...

  OdpovědětVymazat

Tento dialog je pro mne provensálským kořením - dodá blogu chuť a šťávu ;-)

PS: pokud nejste blogo-webo nadšenci, můžete komentovat pod rubrikou "Anonymní". Palec zde ovšem neotisknete, vaše jméno či pseudonym ano ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...