pátek 21. března 2014

Anýzovka na cestách... v Guatemale


Anýzovka už je sice nějaký ten pátek zpátky v Provence, ale cestopis ze zimního putování sem dát ještě nestihla :-( Ač by se mohlo zdát, že je to záměrně a/nebo z lenosti, tak vězte že není! Návrat z guatemalské džungle do tzv. civilizace byl víc než hektický a vyčerpávající... Po 6-ti týdenní absenci na nás poštovní schránka vychrlila milion urgencí, záznamník přehrál 152 neodkladných vzkazů, domov nás vítal temnotou, zimou a prázdnou ledničkou. Vítej zpět v reálném světě! Po 30°C, slunci a pláži na Belize, kde jsem trávili poslední dny dovolené, následoval týden v Provence bez elektřiny, bez světla, bez topení, bez teplé vody, bez fungující ledničky a sporáku :-/ Venku byly 3°C... Jedno jediné veliké přání: prásknout dveřmi, skočit do letadla a poodletět o kousek dál! Po týdnu běhání po všech čertech a vyvolávání všech ďáblů, přišla do Provence druhá průmyslová revoluce! Rozuměj "a bylo světlo" :-) A s ním i teplo a jídlo... jen ten internet furt v trapu :-/ Život řemeslníka v Provence plyne mně a všem cizincům nepochopitelným způsobem, Provensálci na toto téma raději zarytě mlčí, včetně toho mého. Realitu skvěle vystihl Peter Mayle ve své knize Rok v ProvenceMožná se do roka, do dvou, dočkáme a někdo ten překopnutý wifi kabel spraví ;-) Zatím vypomáhá kamarádka, které jsme se o Pařížském víkendu po dvouhodinovém vy(na)pětí úspěšně připíchli na kabel. Nat, 1000 merci!!    

Zpátky k cestám. Po Belize a třídenním maratonu na konec světa vlevo (pokud jste ztratili nit tak zde) jsme se pomalu ale jistě přesunuli do sousední Guatemaly. Jak bylo jsem průběžně házela na Facebook a Instagram - světe div se, v džungli na druhém konci světa fungují! Pocity různorodé a překvapení naproti očekávanému - ale od toho jsou cesty, za poznáním a rozšířením obzorů!
Antigua
Co 20 kilometrů, to jiný dopravní prostředek, občas koza na střeše, z času na čas kuřata na klíně, pokaždé 7 lidí na dvojsedačce :-) Jízdní řád žádný tak jako neexistující oficiální zastávky. Prostě se postavíte na křižovatku a lítáte od jednoho mikrobusu k druhému (s báglem na zádech se to hůř provozuje) a snažíte se do nějakého narvat. Kromě výše uvedených koz a kuřat se do klasického minibusu pro 9 lidí s guatemalským přehledem vejde osob až 24. Spočítáno, sečteno, sedíc na střeše minibusu, vítr v zádech :-) Pro nás běžná rutina. Co překvapilo nepříjmně, byly kukuřičné placky a fazolová "kaše" k snídani-obědu-večeři. Po pár dnech seriózně omrzí. Alternativou je pollo y papas na každém rohu, tedy kuře a hranolky smažené na repasovaném oleji... A opravdu otřesné kafe. Světově opěvovaná káva se komplet vyváží, na domácí se nedostává, respektive jim vůbec nevadí že pijí "vyprané ponožky". Kompenzovali jsme jídlem, když jsme se dostali do "mezinárodní civilizace", to jako do míst kde se běžně pohybují cizinci (kterým se většinou vyhýbáme). Tam kulinární lapáky nechybí, obzvlášť ve městě Antigua ♥ 

Kudy po světě chodím, nejvíc mě zajímá jak místní žijí, co vaří, jak vyrábějí to či ono, jakým nástrahám čelí, co jim chybí ke štěstí... Prostě jak OPRAVDU žijí. Částečně profesionální deformace z rozvojové spolupráce, z velké části skutečný zájem o poznání daného lidu a jejich kultury. Běhám po polích, po plantážích, s každým se dám do řeči (ač málokdy mluví jazyky které ovládám :-) Jak slyším kladívko či tkalcovský stav, hned se vydávám tím směrem a můžu dlouhé minuty mlčky pozorovat jak něco krásného vzniká pod šikovnýma rukama. Když mě k tomu navíc s úsměvem v očích pustí, tetelím se radostí ♥   
mlkml
Ženy v akci :-) Na trhu.
Muží lážo plážo rybaří :-)
Guatemalská řemeslná tvorba: výšivky, dřevěné masky, hliněné betlémy a kožené boty.
José nese čerstvě natrhanou kávu do kooperativy k prodeji. Váží se a platí rovnou na silnici.
Na kávové plantáži. Vyhrála jsem konkurz "nejblaženější sběračka" :-D
Na makadamové farmě: od sazenice po sklizeň

Co je v Guatemala dále k vidění? Kromě obligátního města Aztéků v džungli Tikal, najdete památky na každém rohu, úžasné barvy, atmosféra... I hřbitovy jsou krásně barevné a při výročí nebožtíka se z vesela zpívá, hraje hudba a popíjí kořalka.


Když vás toulky po městě omrzí, stačí naskočit do nějakého minibusu či korbu náklaďáku a vyrazit směrem vysoké Kordillery, kde budete mít o úžasné výhledy postaráno. Obzvlášť pokud si dáte výšlap na činnou sopku. A že jich tam je :-) Jen bacha až vám za hlavou bude lítat láva a žhavé kamení!Po takových kotárech je ideální farniente u kouzelného jezera Atitlan, usrkávát mojito při západu slunce nad jezerem nebo si vyjet na bárce pozorovat ptáky za úsvitu.Život v přírodě je tady velmi bohatý, stále je co pozorovat, ale pobývat v džungli má i své stinné stránky. Překvapení všeho druhu jsou na denním pořádku a tak není neobvyklé pojídat k snídani palačinku ve společnosti tarantule na hlavě, plavat si v jezeře s jedovatým hadem, procházet se po pláži s iguanem přistávajícím na zádech... Jeden se rozhodně nenudí :-) Bacha, nálet!
Doteď jsem si myslela že papoušci jsou mírumilovní tvorové. Než jsem se stihla v jejich společnosti vyfotit, modrý mi rozkloval tričko, červený hodinky a zelený ucho :-D      
Papouščí ráj. Za tukanem jsem si odskočila do sousedního Hondurasu ;-)

Ani květena nezůstává pozadu, krása kam se podíváš! 


Povídání i fotek by bylo ještě spousta, konkrétně 2600 :-) "Krapet" jsem se zapotila než jsem jich pár vybrala a počítač pod náporem loadování párkrát kleknul ;-) ale doufám že i tak vás naladí na Guatemalskou vlnu!

Krásný víkend! Já ho trávím s rodinou na Vysočině 


_______________________
© photos: Anýzovka v zemi cikád

  

33 komentářů:

 1. Reportaz som precitala a urcite tak este niekolkorat urobim...ja som presne taka ista- tiez ma nesmierne zaujima ako ludia ziju( ja by som im rada chodila aj do domacnosti), ako sa vyrabaju veci beznej spotreby. Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, tak to máme o jednu společnou věc navíc :-) I já bych jim nejradši zašla do domu podívat se jak bydlí, koukla do kuchyně co bublá na plotně, s babčou na zápraží poklábosila o životě a jaké to bylo kdysi ... Občas se i na druhém konci světa zadaří! A to je to nejcenější co si vozím domů z cest <3

   Vymazat
 2. Zdenko, nádhera! I já jsem cestovatelka typu s batohem na zádech, nic předem nezabukovaného, jelikož plány se často mění z minuty na minutu a pryč od míst přecpaných turisty. Z Vysočiny zdravím na Vysočinu! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak! Batoh na záda, toulavý kecky na nohy, nechat plynout čas a objevovat neobjevené podle feelingu a setkání :-)
   Mávám z Provence na Vysočinu a děkuju za návštěvu!

   Vymazat
 3. Anýz, krásne fotky. Pekne som si virtuálne pocestovala, veď ako vždy u Teba. U Teba je záruka, že sa pozriem do sveta. Andrea

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Andrejko, děkuju!! U tebe je zase záruka že se kreativně pokochám <3

   Vymazat
 4. Ty jsi neskutečná, Aný! No jestli tohle není ráj na zemi, tak nevím! Nádherné výšivky, barevný hřbitov, no všechno !!! Fakt jsem si tu cestu užila alespoň takto. Jsi správný dobrodruh. A díky za reportáž. Užij si víkend na Vysočině!

  OdpovědětVymazat
 5. Zdeni, děkuji za krásnou reportáž. U šálku kávy jsem prožila báječnou dovolenou. Letos nejspíš jedinou, ale úžasně jsem se pokochala nádhernými fotkami. Hned bych někam vyrazila. Měj se moc krásně. Krásné jarní dny Rija

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaruško, jsem moc ráda že jsem tě u kávy vzala s sebou na cesty ღ A neboj, ta pravá dovolená brzo příjde!! Třeba s vůní levandule ;-)
   Krásné jaro na zahrádce a děkuju!

   Vymazat
 6. Krása - a vůbec se mi líbí jak ty cesty dáváte. Takhle je to totiž nejlepší.
  měj se krásně a užij si rodinu a sluníčko Věrka

  OdpovědětVymazat
 7. Díky za krásnou reportáž z jiného světa. Fotky a cestovatelské postřehy super. U mě vede ta s loďkou na řece, v ní se odráží celý svět, tu bych si dala klidně za rámeček. Zdravím na Vysočinu M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marvael, děkuji za krásná slova a za návštěvu!! Dřevěná bárka ve které se zrcadlí celý svět se mi taky tuze líbí a až jednou budu mít velkou vstupní halu, tak tam bude pověšená ;-)
   Krásné dny!

   Vymazat
 8. Krásné fotky, musel to být opravdu super zážitek :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá teto Agáto,
   díky, že jsi zaskočila na návštěvu! Zážitek to byl, to tedy jo :-) Až budu ve stáří prohlížek albumy, bude na co vzpomínat!
   Mávám z Provence :-)

   Vymazat
 9. Aný to je nádhera a překrásný cestopis! To je na knihu! Sledovala jsem už tvoje putování na FB, ale tohle je fakt super. A úžasné fotky. Musel to být zážitek na jaký se nezapomíná. Posílám moc jarních pozdravů z brdských lesů :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, díky moc!!! Tvůj komentář mě nádherně pohladil po ღ
   Mávám od levandulového pole a krásné slunné jaro přeju!

   Vymazat
 10. To bol parádny výlet .. nádherné fotky a zážitky !!!

  OdpovědětVymazat
 11. Už jsem se moc těšila na zážitky z vašeho aktuálního cestování a netrpělivě nakukovala na Tvůj blog, kdy se objeví krásné fotografie a čtivě napsané povídání :-) Děkuji :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zápisky z Guatemaly daly na sebe čekat... Ale jsem moc ráda že se ti líbí :-)
   A děkuju, Magdi!!

   Vymazat
 12. Krásná reportáž "et les photos a de qu´a rever":-D!

  OdpovědětVymazat
 13. Aný, moc krásně napsané! Musel to být velký zážitek... Krásné fotky, prohlížím detailně! Přeji super víkend v Čechách :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moni, díky moc!! Já pro změnu prohlížím detailně fotky tvoje :-D
   Krásný jarní víkend!!

   Vymazat
 14. Tak to byla dovolena plna zajimavych poznatku a krasnych barev.Koukam ze tam maji podobnou prirodu ,kvety a nektera zvirata ktere se vidi v tropicke casti au.Musely jste mit velice zajimavou dovolenou.Jsem rada ze jsi nam to ukazala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Barevná a zajimává rozhodně byla! A tvoje Austrálie je na wishing top listu ;-)
   Děkuju a mávám na druhý konec světa!

   Vymazat
 15. Toliko zážitků!!! fotky budu muset procházet několikrát,abych to pobrala ..tu barevnou krásu ♥

  OdpovědětVymazat
 16. Zdeni, nádhera .... to muselo být úžasné dobrodružství ....krásné fotky ....pa, pa Marki

  OdpovědětVymazat
 17. myslím, že jedním slovem řeknu vše: NÁDHERA! Štěpka

  OdpovědětVymazat

Tento dialog je pro mne provensálským kořením - dodá blogu chuť a šťávu ;-)

PS: pokud nejste blogo-webo nadšenci, můžete komentovat pod rubrikou "Anonymní". Palec zde ovšem neotisknete, vaše jméno či pseudonym ano ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...